یکشنبه ۱۳۹۷/۰۳/۱۳

جریمه عابران پیاده متخلف


جریمه عابران پیاده متخلف

تجارب سایر کشورها :

Jaywalking اصطلاحی است که غالبا در آمریکای شمالی برای عابران بی دقت یا متخلف عبور کننده از خیابان بکار برده می شود.بطور مثال عابرانی که در هنگام عبور از تقاطع به چراغ مخصوص عبور عابر توجه نمی کنند و برای عبور مجاز عابر پیاده صبر نمی کنند.

در واشنگتنjaywalking جریمه ای برابر با ۱۲۴ دلار دارد.

در نوادا (Nevada) جریمه ی Jaywalking بین ۹۵ تا ۶۹۵ دلار میباشد و معمولا ۱۹۸ دلار در نظر گرفته می شود.

 نیوجرسی:

ما همیشه افرادی را که در حال راه رفتن در ساز و کار ارسال پیامک هستند را در ذهن خود سرزنش می‌کنیم زیرا این افراد حواسشان به قدم‌هایی که برمی‌دارند نیست.

در همین راستا پلیس شهرنیوجرسی در حال جریمه کردن عابرانی که در حال راه رفتن اقدام به ارسال پیامک می‌کنند را آغاز کرده است .

رئیس پلیس نیوجرسی توماس ریپولی در این مورد می‌گوید:"این یک اشتباه بزرگ است که افراد در حال قدم زدن اقدام به ارسال پیامک می‌کنند زیرا اصلا حواسشان به اطراف و محیطی که قدم می‌زنند نیست.

در ضمن پلیس جزوه‌ای منتشر و در سطح شهر توزیع کرده است که در آن ذکر شده است که این نقض قانون می‌تواند تا ۸۵ دلار هزینه برای عابران در برداشته باشد و گفتنی است که در ۶ هفته که از آغاز طرح می‌گذرد در حدود ۱۱۷ قبض جریمه برای متخلفان صادر شده است.

شهردار شهر فورت لي در ايالت نيوجرسي با ۳۵ هزار جمعيت به ماموران پليس دستور داده هنگام مشاهده عابراني كه در حين راه رفتن پيامك ارسال مي‌كنند ، آنها را متوقف و مبلغ ۸۵ دلار جريمه كنند.

اين جريمه به دليل «jaywalking» جرمي كه معمولا براي عبور از خط عابر پياده هنگام  قرمز بودن چراغ رخ مي دهد، تصويب شده است.

روزنامه محلي نورث جرسي مي نويسد: «jaywalking» يكي از جرائم بسيار معمول قوانين راهنمايي و رانندگي و خطرناك ترين آنها است . در سال ۲۰۱۰ ميلادي عابران ۲۰ درصد قربانيان حوادث رانندگي را تشكيل داده كه اين نرخ اندكي كمتر رانندگان بي احتياط بوده كه عامل ۲۳ درصد از سوانح مرگبار جاده اي دراين ايالت بوده اند.

البته بهتر است این عابران به جای گله و شکایت از پلیس ، تصادف‌های وحشتناک با خودروهای عبوری را در حالی که مقصر خودشان هستند را را در ذهن تصور کنند.

در مالزی جریمه عابران متخلف معمولا کمتراز ۵۰۰ رینگیت ۳۶۲۰۰۰تومان می باشد.

روشهای جریمه کردن عابران:

در کشورهای اروپایی برای اخذ جریمه شهروندان موظفند کارت شناسایی ملی خود را همیشه همراه داشته باشند. این کارت الکترال که می‌تواند حساب‌های بانکی، موقعیت شغلی و محل سکونت شهروندان را مشخص کند و به همین دلیل راهکار خوبی برای اخذ جریمه از عابران پیاده متخلف است. اما کارت ملی و سامانه مرکزی آن در ایران، هنوز راه درازی را پیش‌رو دارد. جریمه خودرو را به اجبار موقع فروش ماشین باید پرداخت کرد. ولی جریمه عابر را چطور می‌توان دریافت کرد؟ در فرانسه همه موظف به داشتن کارت ملی خود در همه حال هستند و اگر کسی نداشت بازداشت می‌شود و اگر آدرس آن درست نبود باز هم جرم است. به این ترتیب هر کس خلاف کند کافی است توسط پلیس تفهیم اتهام شده و شماره کارت ملی‌اش برداشته شود. در این کشور جریمه مثل قبض برق به آدرس فرد ارسال می‌شود. اگر طی ۴۵ روز پرداخت نشد چند برابر می‌شود و بالاخره مأمور دولت آن‌را می‌گیرد.

مسئولان راهنمایی و رانندگی معتقدند قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی صرفا مختص رانندگان و وسایل نقلیه نبوده و ضروری است عابران پیاده هم در این قانون مستثنی نباشند.

براساس قانون جدید جرائم رانندگی قرار است عابران پیاده هم در وقوع تصادفات رانندگی مقصر شناخته شوند.